23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Samtliga städare på flyget uppsagda

Annons

Senast den 8 december slutar samtliga av Arlandas flygplansstädare. Därefter kan det bli tal om inhopp i två till tre veckor, skriver Fastighetsfolket.

Det är Sodexo som har uppdraget att städa Arlandas flygplan. Uppdraget har minskat undan för undan sedan i mars. Då var runt 200 städare anställda på Arlanda. Därefter har uppsägningarna skett i två omgångar.

Annons

Fastighetsklubben har förhandlat fram att rätten till återanställning för de uppsagda förlängs från nio månader som står i lagen till ett år. Men tre krav ställs på städarna i retur: Att körkort finns, att ramavtalet gäller (timanställningar och sysselsättningsgraden är inte garanterad på till exempel heltid). Det tredje handlar om att städaren ska kunna jobba skift. Uppgörelsen gäller till den sista mars 2021.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|