23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Sodexo startar egna dna-tester

Sodexo startar egna dna-tester och tar initiativ till samarbete med branschorganisationen Visita och aktörer inom måltidsbranschen.
Annons

Sodexo startar egna dna-tester och tar initiativ till samarbete med branschorganisationen Visita och aktörer inom måltidsbranschen. Detta sedan odeklarerat hästkött spårats i köttbullar producerade av Familjen Dafgård. Köttbullarna har serverats av IKEA i Tjeckien.

Annons

Sodexo som är en ledande måltidsleverantör i Sverige köper sina köttbullar från Familjen Dafgård. I dagsläget finns ingenting som tyder på att köttbullar med odeklarerat hästkött serverats på svenska restauranger. Trots det har Sodexo Sverige beslutat sig för att med omedelbar verkan starta eget dna-testprogram.

Annons

- Det är oacceptabelt att det går att bedriva brottlig verksamhet i den omfattning som framkommit den senaste veckan utan att det upptäcks. Hela branschen måste hitta ett sätt där både vi och våra gäster kan vara säkra på att innehållet överensstämmer med innehållsdeklarationen, säger Mats Nilsson, inköpsdirektör på Sodexo.

Annons

På onsdag planeras ett första möte med Visita och aktörer i måltidsbranschen. Målet är att hitta ett gemensamt förhållningssätt till den uppkomna situationen och hitta vägar för att säkerställa att den mat som serveras är säker och har utlovat innehåll.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|