Tengelladagen samlade branschen kring utveckling, effektivisering och framtid
Under Tengelladagen möttes representanter från städ- och servicebranschen för kunskapsutbyte och samtal om verksamhetsstyrning, effektivare arbetssätt och framtidens möjligheter. Programmet blandade kundberättelser, produktnyheter, branschspaning och inspiration med utrymme för konkreta erfarenheter och framtidsfrågor.
Branschen samlades på Radisson Blu Royal Viking den 17 september – och agendan gick rakt på de frågor som formar verksamheterna här och nu. Mittstäd, PIMA, God Service och PS Finance Group delade scen med gästföreläsaren Eric Thyrell och Elna Larsson, näringspolitisk expert på Almega Serviceföretagen. På programmet stod bland annat bättre beslutsunderlag, enklare arbetssätt, säkerhet och stabilitet, kundportalen och nya funktioner i Tengella.
Den röda tråden var tydlig: mindre administration, bättre överblick och mer kraft till själva verksamheten. Flera programpunkter visade hur bättre underlag, samlade funktioner och digitala arbetssätt kan förenkla vardagen och ge starkare stöd för beslut.
Och blicken var tydligt riktad framåt. Tengellas produktspecialister presenterade nya funktioner, gästföreläsare Eric Thyrell utmanade deltagarna att tänka större och Elna Larsson från Almega Serviceföretagen satte utvecklingen i ett bredare branschperspektiv.
Samtalen stannade inte på scenen. Mellan programpunkterna fortsatte erfarenhetsutbytet om verksamhetsutveckling, digitalisering och de behov som städ- och servicebranschen behöver möta framåt.
Fakta: Tengelladagen är Tengellas mötesplats för kunder och branschaktörer – med kunskapsutbyte, verksamhetsutveckling och framtidsfrågor inom städ- och servicebranschen i centrum.