23948sdkhjf

Han blir ny vd för Clemondo

Tillträder senast den 1 februari och kommer närmast från posten som vd och koncernchef för börsnoterade ståldistributören BE Group.

Det var i april i år som Jesper Svensson aviserade att han skulle lämna posten som vd efter sju år och nu har den kemtekniska koncernen hittat en ny vd i Peter Andersson. han kommer närmast från BE Group där han varit verksam sedan 2016 och de senaste sex åren som koncernchef.

–Vi är stolta över att ha attraherat en ledare med så gedigen erfarenhet av att bygga lönsamma, expansiva bolag. Peter har framgångsrikt drivit tillväxt, genom både förvärv och organisk utveckling, i tillverkande industri - precis den resan som Clemondo står inför. Hans strategiska förmåga och starka driv kommer att spela en nyckelroll i vår fortsatta transformation, säger Camilla Dahlin, styrelseordförande i Clemondo.

Förutom BE Group så har Peter Andersson arbetat i ledande befattningar även i företag som Ineos Styrolution, Disab Vacuum Technology och Alfa Laval.

Michael Engström kvarstår  som tillförordnad vd fram till att Peter Andersson tillträtt.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11