23948sdkhjf

ISS förlänger avtal med årligt värde om 100 miljoner

Förlänger avtalet från 2022 till sista mars 2027.

ISS förlänger avtalet om servicetjänster och lokalvård med Försvarsmakten till område Norr, ett område som omfattar cirka 50 platser i samtliga län i Norrland samt även Dalarnas, Västmanlands, Uppsala, Stockholms, Södermanlands och Gotlands län. 

I leveransen, värd omkring 100 miljoner kronor per år, ingår lokalvård och servicetjänster som vaktmästeri, reception, bilvård, logitjänster och idrottsstöd, som är tillsyn av förbandens idrottsanläggningar samt material.

– Vi är väldigt glada och stolta över att få fortsätta vårt samarbete med Försvarsmakten. Det är ett viktigt uppdrag som passar vår verksamhet bra eftersom vi finns i hela landet och kan leverera alla tjänster i egen regi, säger Gustaf Landin, vd på ISS Sverige i en kommentar.

ISS har levererat till Försvarsmakten sedan 2022 och det förlänga avtalet sträcker sig till sista mars 2027, med möjlighet till ytterligare två års förlängning.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.387