Strul på Roslagsbanan – städ- och underhållspersonal drabbas
Är Roslagsbanan SL:s sorgebarn? Problemen är många, allt från tekniskt strul med signalsäkerhetssystemet ATC till grus i fotstegen och strul med det passerkortssystem som hanterar behörigheter för alla som arbetar ombord på tågen som städ- och underhållspersonal.
Roslagsbanans nya X15-vagnar från Stadler Rail har dragits med problem sedan de började testköras hösten 2022.
En orsak till problemen uppges vara den smala spårvidden. Den har gjort det knepigt att testköra vagnarna eftersom testerna bara kan utföras på, just det, Roslagsbanan.
Roslagsbanan är den enda smalspårsbanan i Sverige i reguljär drift och har en spårvidd på 891 millimeter, att jämföra med Nockebybanan och Saltsjöbanan som har en normal spårvidd på 1435 millimeter.