23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nyanlända kan introduceras i fastighetsbranschen

Arbetsgivarorganisationer och fackförbund i fastighetsbranschen har kommit överens om att utvidga yrkesintroduktionsavtalet. Därmed kan även nyanlända och personer över 25 år få yrkesintroduktion. 

Parterna skriver i ett gemensamt uttalande att: "Som många andra branscher har fastighetsbranschen stora rekryteringsbehov och brist på anställda med rätt kompetens. Att utvidga yrkesintroduktionsavtalet till att även innefatta nyanlända är ett sätt att tillföra ny kompetens till branschen".

Yrkesintroduktionen är en provanställning under 6 till 12 månader som innehåller utbildning minst 25 procent av arbetstiden. Efter yrkesintroduktionen har arbetstagaren rätt att få ett intyg på genomförd utbildning. Tidigare har yrkesintroduktionsavtalet endast gällt för ungdomar mellan 15 och 24 år. Nu kan arbetsgivare alltså även anställa nyanlända samt personer som har fyllt 25 år men som varit arbetslösa i ett år.

De arbetsgivarorganisationer och fackförbund som står bakom det utvidgade yrkesintroduktionsavtalet är Fastigo, Almega Fastighetsarbetsgivarna, KFO, Fastighetsanställdas Förbund och Kommunal.

Yrkesintroduktionsavtalet gäller för

Ungdomar mellan 15–24 år som saknar erfarenhet av yrket

Ungdomar mellan 15–24 år som har varit arbetslös och inskriven på Arbetsför-medlingen i minst 90 dagar under en fyramånadersperiod

Fyllda 25 år och har varit arbetslös på heltid sedan 12 månader

Ny i Sverige och har en pågående etableringsplan hos Arbetsförmedlingen enligt lagen (2010:197) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare

Ny i Sverige sedan max 36 månader och har fått uppehållstillstånd som flykting, skyddsbehövande eller i vissa fall på grund av anknytning

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|