23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Skolor i Nyköping får lokalt kött

Annons


Sodexo har inlett ett samarbete med Berga gård i Husby-Oppunda utanför Nyköping. Samarbetet är ett test för att utreda hur företaget skulle kunna samverka med fler lokala producenter framöver.

Sodexo har arbetat enligt nuvarande avtal med Nyköpings kommun sedan januari 2015. En del av arbetet innebär att tillsammans med kommunen utveckla och förbättra måltiderna. Sodexos kockar lagar dagligen mat till cirka 8000 elever i Nyköping och torsdagen den 8 september kommer eleverna att serveras köttfärssås lagad på kött från Berga Gård.

Annons

Det tycker Kaj Kervinen, platschef Sodexo Nyköping, är riktigt roligt.

– Vi köper redan en del grönsaker från närområdet men vet att det finns önskemål om mer lokalproducerade råvaror. Det känns därför kul att kunna servera eleverna kött från en lokal gård.

Annons

Berga Gård har drivits av samma släkt sedan år 1936. Djuren går ute från tidig vår till sen höst beroende på väder och tillgång på gräs. Resterande del av året utfodras djuren med egenproducerat gräs.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04