Det är Swedbanks gamla kontorslokaler vid Brunkebergstorg och ovanför Gallerian som nu byggs om till två hotell med totalt 540 rum. Förutom ombyggnation, kommer fastigheten att tillföras två våningar. Hotelloperatör blir Choice Hotels.
Projektet blir en del av AMF Fastigheters spännande stadsomvandling kallad Urban Escape Stockholm. Mitt i Stockholms city skapas ett nytt stadsrum där svenska och internationella företag ska kunna växa och växla upp sin verksamhet.
– Vårt mål är att det skapas två hotell och ett restaurangkoncept som är skräddarsytt för just Urban Escape Stockholm och Brunkebergstorg. Förutom hotellsatsningen kommer vi i projektet utveckla kreativa kontors- och innovationsmiljöer, restauranger, torg och takmiljöer allt i samspel, säger Mats Hederos, vd AMF Fastigheter.
Projektet kommer att miljöcertifieras enligt LEED Gold, vilket är den näst högsta klassificeringen.
Projektet genomförs i partnering som är en samverkansform där projektets nyckelaktörer löser ett uppdrag tillsammans i öppen dialog med projektets bästa i fokus.
Byggstart sker i mars 2015. Hotellen beräknas öppna våren 2017. Ordern registreras i det första kvartalet 2015 i affärsområdet NCC Construction Sweden.