23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svårare för kvinnor att få heltid

Annons
46 procent av de kvinnliga lokalvårdarna jobbar mindre än 35 timmar i veckan, visar statistik som SCB tagit fram åt tidningen Fastighetsfolket.

Nästan en tredjedel av kvinnorna jobbar bara 20–34 timmar i veckan medan ungefär 14 procent jobbar ännu mindre.

Annons

Joa Bergold, utredare på LO, säger till Fastighetsfolket att många har bilden av att kvinnor arbetar deltid för att de vill det, men att det inom LO-yrkena framförallt handlar om att heltidstjänster saknas.

Annons

Av de manliga lokalvårdarna arbetar 31 procent deltid. Utslaget på hela arbetsmarknaden arbetar 15 procent av den manliga befolkningen deltid. Det är siffror som är betydligt bättre än dem som gäller kvinnor.

Annons

Ytterligare ett problem är att städare ofta inte har fast tjänst. Under 2014 hade tre av tio städare en tidsbegränsad anställning medan knappt två av tio av alla sysselsatta i Sverige hade det, skriver Fastighetsfolket. Detta är något Fastighetsanställdas förbund arbetar på att förändra.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|