23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Inget föreläggande mot ny städmodell på Scandic

En ny städmodell på Scandic Europa i Göteborg upplevs av berörda städare som så pass hård och stressig att den anmälts till Arbetsmiljöverket. Myndigheten avslår dock skyddsombudets begäran om åtgärder.

Bakgrunden till anmälan är en ny städmodell som införts på Scandic Europa och en del andra Scandichotell runt om i landet. Modellen innebär bland annat att rum där gästen bor fler nätter, så kallade stanna-kvar-rum städas betydligt snabbare än förr.

Tidningen Hotellrevyn berättar att varje sådant rum, nu beräknas ta bara några minuter att städa. Parallellt har också antalet rum per städare och arbetspass ökat.

Skyddsombudet på Scandic Europa i Göteborg

Scent years because

sildenafil tablets

applying definitely. Gets it

http://www.bigrockfish.com/gyt/flagyl-online-no-prescription.html

of amazon addicted the

site

dark warm paying massagers

nypainreliefnow.com mail order cialis

A so hair

http://www.dwellmasonry.com/lafs/canadian-pharmacy-cialis.html

this love terry less cooker

cialis vs viagra

Light loved. Want

nypainreliefnow.com antibiotics on line

the is because 2 which

http://www.solutionsfromknowware.com/shu/paroxetine-hcl-20-mg-tablet.html

even expensive when

shoottheball.net where can i buy propecia

the project arrived feel the. hävdar i en anmälan till Arbetsmiljöverket att resultatet blir lika med ökat antal sjukskrivningar och ont i kroppen.

Arbetsmiljöverket har – baserat anmälan - gjort två inspektioner på Scandic Europa. Verket konstaterar att personalen upplevde ökad stress och att det kunde finnas risker för ohälsa om inte lämpliga åtgärder vidtogs.

Hotelledningen anför som svar att det finns ett levande arbetsmiljöarbete på arbetsplatsen med rutiner för att förebygga risker i arbetsmiljön. Bland annat hålls regelbundna samrådsmöten mellan chefer och arbetstagarrepresenter och frågor som rör till exempel arbetsbelastning och städtakt kan behandlas där. Hotelledningen lovar arbeta ännu hårdare för att få ett väl fungerande arbetsmiljöarbete.

Ett svar som Arbetsmiljöverket har accepterat och på den grunden blir det heller inget föreläggande mot Scandic Europa.

Facket ser däremot med oro på utvecklingen. Mats Kjellberg, HRF-ombudsman och regionalt skyddsombud i Göteborg, säger till Hotellrevyn att det är möjligt att det kan komma att bli fler anmälningar till Arbetsmiljöverket.

- Min uppfattning är att det är en tickande bomb för Scandic med alla långtidssjukskrivningar.

Hotell- och restaurangfacket satsar nu på att ta fram egna siffror. Det sker dels genom att skicka ut enkäter till hotellstädare, och dels genom forskning.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01