23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Städjobb i Ronneby hotas

I storleksordningen 20 lokalvårdare inom Ronneby kommun riskerar att förlora jobbet när kommunens städenhet från och med nyår läggs ut på entreprenad hos ISS.

ISS vann för en tid sedan upphandlingen om entreprenad på lokalvården inom Ronneby kommun. ISS tillträder entreprenaden vid årsskiftet och har öppet flaggat för att man inte kommer att ha samma storlek på personalstaben som det varit. Drygt 20 jobb av totalt cirka 70 tjänster kan vara hotade.

Christer Ekelund, kommunikationsdirektör på ISS, säger i en kommentar för SVT Blekingenytt:

- Det är korrekt att vi inte kommer att ha behov av samtliga 71. Den nya organisationen är helt baserad på det underlag som Ronneby kommun tagit fram. Det bygger på en renodling av i det här fallet städtjänster, säger han.

Vad avser det nya avtalet så följer förändringarna med redan befintliga avtal.

- Kommunals avtal för kommunanställda och privatanställda ser olika ut. Och vi är noga med att hålla oss till gällande regelverk. Antalet semesterdagar är färre på privatsidan men det kompenseras med en löneökning på drygt tre procent, säger Christer Ekelund.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02