På grund av sjunkande orderingång tvingas Freudenberg Household Products anpassa och dra ner på sin organisation i Norrköping. Företaget meddelar att man behöver varsla totalt 15 personer om uppsägning på grund av arbetsbrist. Varslet kommer att omfatta personal på både tjänstemanna- och produktionssidan.
I ett pressmeddelande framhåller företaget att man minskar på kapaciteten för att kunna trygga sin långsiktiga position som en arbetsgivare på orten.
En viktig bidragande orsak till nerdragningen och varslen uppges vara att efterfrågan på rengöringsprodukter i södra Europa har gått ned de senaste åren.
Nerdragningen i Norrköping kommer att ske i förhandling med facket och i samarbete med arbetsförmedlingen.