Trots stora agitationsinsatser så lyser de röda siffrorna för Fastighets vad gäller medlemsantalet, rapporterar tidningen Fastighetsfolket.
Jarmo Kusmin, ombudsman på förbundskontoret och ansvarig för organisation och agitation säger till tidningen:
- Enda sättet att vända trenden är om det förs fler diskussioner ute på arbetsplatserna. Att de som är med i facket frågar sina kamrater om de är med i förbundet och att de förklarar meningen med föreningen och vad vi som facklig organisation kan åstadkomma på arbetsplatsen.
Dock finns några positiva ”uppstickare” i förbundet, däribland avdelningarna i Skaraborg redovisar plussiffror.
Anslutningsgraden har sjunkit flera år i rad. Också 2011 blev ett dystert år för Fastighets. Förbundet förlorade då 962 medlemmar.
År 2010 var medlemstappet 760 och år 2009 förlorade Fastighets 771 medlemmar.