23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Rent
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nya upphandlingsregler ska stänga ute bolag som inte klarat leveransen

För de som deltar i offentliga upphandlingar väntar de största förändringarna på flera år när Konkurrensverket presenterar ett paket av skärpta åtgärder, något som kan få direkt påverkan på allt från avtal till kvalitetskrav i den operativa driften.

Myndigheten vill ge upphandlare kraftfullare verktyg att stänga ute leverantörer som inte levererat och samtidigt stärka incitamenten för dem som gör det.

I sin slutredovisning till regeringen föreslår myndigheten bland annat ett nationellt register över leverantörer som tidigare haft allvarliga brister, samt en mer styrd och systematisk avtalsuppföljning. För kollektivtrafiksektorn, där långsiktiga avtal och höga kvalitetskrav är centrala, kan detta innebära skärpta krav och tydligare konsekvenser vid bristande leverans.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01